Siatkówka


Zwycięstwo zdzieszowickiego Azymka w pierwszym meczu III ligi mężczyzn

W rozpoczynającym się właśnie sezonie siatkarskim zawody w trzeciej lidze będą rozgrywane w nowej formule. Ze...


Siatkarze Azymka Zdzieszowice rozpoczynają sezon 2013/14

W najbliższy weekend - 19.10.2013 siatkarze LUKS Azymek Zdzieszowice rozpoczną rozgrywki ligowe. Siatkarze będą...


Zakończenie rozgrywek w piłce plażowej Grand Prix Zdzieszowic 2013

Dobiega końca sezon piłki plażowej. W sobotę, 27 lipca rozegrano ostatni turniej z serii Grand Prix Zdzieszowic...


Dobre występy Zdzieszowiczan w Grand Prix Opolszczyzny w siatkówce plażowej

W sobotę i niedzielę 20-21 lipca 2013 w Dobrodzieniu rozegrano piąty turniej z cyklu XVII Grand Prix Opolszczyzn...

Piłka nożna


Mikołajkowy turniej piłki siatkowej

W dniu 8.12.2012. w szkole PSP nr2 odbył się I Mikołajkowy turniej siatkówki organizowany przez Radę rodzicó...


Wsparcie finansowe dla Ruchu

Ruch Zdzieszowice otrzyma spory zastrzyk gotówki z Urzędu Marszałkowskiego woj. opolskiego. Dodatkowe pieniądz...


Indywidualiści najlepsi na II turnieju piłkarskim

Na starcie do drugiego turnieju piłkarskiego zorganizowanego przez Zarząd osiedla Kościuszki i Korfantego stanę...


II Turniej Piłkarski Zarządu Osiedla

Samorząd osiedla Kościuszki-Korfantego zaprasza wszystkich miłośników piłki nożnej na II Turniej Piłkars...

Modernizacja lini kolejowej
czwartek, 02 grudnia 2010 20:49
Już niedługo (co widać choćby po przygotowanych tablicach informujących o objazdach) w naszej okolicy ruszy jedna z największych inwestycji kolejowych w południowej Polsce. Równolegle miasto przygotowuje się z remontami i rozbudową dróg w ramach tzw. „schetynówek”. Docelowo usprawni to ruch w momencie, gdy roboty dotrą do naszych okolic.

Linia kolejowa E 30 należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego łączącego między innymi Drezno (Niemcy), Wrocław, Katowice, Kraków z Lwowem (Ukraina).
Polski odcinek tej linii o długości 677 km łączy najważniejsze centra i regiony ekonomiczne południowej Polski: Dolny Śląsk, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie.
 
Celem modernizacji jest dostosowanie parametrów linii do nowych standardów oraz wymogów umów międzynarodowych
 
 
W województwie opolskim zmodernizowano odcinek na trasie Opole – Wrocław, a kolejne biegnące na trasie Opole –Katowice są przygotowywane do przebudowy. Modernizacji zostaną poddane oba opolskie odcinki tej trasy, zarówno ten przez Strzelce Opolskie ( C-E -30 ) jak i ten przez Kędzierzyn-Koźle. Linia kolejowa E 30 przebudowywana do standardu znanego nam choćby z autostrad. W praktyce wygląda to tak jakby w miejsce drogi krajowej budowano autostradę z całą niezbędną infrastrukturą. Po przebudowie, na tej trasie będą mogły jeździć nowoczesne pociągi osiągające prędkość do 200 km/h. Osiągnięcie takich prędkości oczywiście wiąże się z pojawieniem nowego taboru kolejowego, lokomotyw i składów pasażerskich, które już możemy oglądać na zmodernizowanych trasach od Wrocławia do granicy państwa, gdzie czas podróży skrócono wymiernie w czasie. Obecnie, z powodu złej infrastruktury i stanu technicznego w praktyce nawet prędkość 100 km/h jest nieosiągalna na starych szlakach kolejowych. Oprócz samych torów i rozjazdów, zmodernizowane zostaną wszystkie przejazdy kolejowe. Wokół trasy w miejscach zurbanizowanych pojawią się ekrany ochronne na terenach leśnych siatki i przepusty dla zwierząt znane nam choćby z pobliskiej autostrady. Z przygotowywanych zmian w naszej okolicy, powstaną nowe obiekty służące bezkolizyjnej komunikacji pieszej i drogowej.

 

(źródla: PKP PLK SA, NTO)


Zakres modernizacji linii obejmuje m.in.:
  • wykonanie na szlakach i stacjach robót w zakresie wymiany szyn i podkładów, odwodnienia, wymiany podtorza,
  • modernizację sieci trakcyjnej i linii potrzeb nietrakcyjnych,
  • modernizację przejazdów kolejowych w zakresie nawierzchni oraz tam, gdzie jest to konieczne budowy dróg równoległych,
  • modernizację obiektów inżynieryjnych,
  • modernizację urządzeń łączności i urządzeń sterowania ruchem kolejowym w zakresie umożliwiającym zdalne sterowanie odcinkami linii kolejowej.

 

( źródło PKP PLK SA)


 
Środki na modernizację pochodzą głównie z europejskich funduszy celowych, funduszy państwowych a także z budżetu własnego PKP.Zakres modernizacji obejmuje wymianę nawierzchni torowej, sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, likwidację przejazdów kolejowo-drogowych w poziomie szyn i budowę wiaduktów drogowych. Modernizowane są również stacje i przystanki kolejowe-budowane są nowe perony, przejścia podziemne i kładki dla pieszych dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W praktyce wygląda to tak jak choćby w Lewinie Brzeskim, gdzie rozbudowano perony, wybudowano nowy tunel pod nimi, odnowiono budynek stacji. Jadąc odnowionym i zmodernizowanym odcinkiem widać i nowe drogi dojazdowe do kluczowych punktów obsługi trasy, zmodernizowane wszystkie nawet najmniejsze skrzyżowania trasy z lokalnymi drogami, słowem identycznie jak w przypadku nowej autostrady. W jaki sposób będą prowadzone prace na terenie naszej gminy jeszcze nie wiemy. Z informacji prasowych znamy jedynie wstępną lokalizację nowych obiektów inżynieryjnych ( wiadukty, kładki ), inne szczegóły prac będą pewnie pojawiać się w miarę postępu czasu i ich zaawansowania.
 
Zapraszamy do dyskusji na
forum
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Organizacje sportowe


HKS RUCH Zdzieszowice

Hutniczy Klub Sportowy Ruch Zdzieszowice http://www.ruchzdzieszowice.pl Adres Korespondencyjny: ul.Nowa A2, 47-330 Zdzieszowice email: hks.ruch@interia.pl Sekretariat - Stadion Miejski przy ulic...


LKS Górnik Januszkowice

Historia klubu sięga 1980 roku i jego gry w opolskiej okręgówce. Nazwa klubu związana była z kopalnią kruszyw w Januszkowicach, tamże nieopodal Kruszbetu klub rozgrywał swoje mecze. W 2011 ro...


LUKS AZYMEK

Klub sportowy LUKS Azymek Zdzieszowice powstał w grudniu 2010r. na bazie UKS-u Azymek działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Zdzieszowicach. Ponieważ dotychczaso...


Kuźnia Underground Boulder

Sztuczna ściana wspinaczkowa jest miejscem ponadpokoleniowym. Zaglądają tu dorośli, młodzież oraz dzieci (zarówno niewiasty jak i mężczyźni). Różne stopnie trudności ściany oraz fachowa...


Akademia Sztuk Walki

Zdzieszowicka młodzież wspólnie z kolegami z Tarnowa, uczestniczy w treningach, zgrupowaniach oraz odnosi sukcesy w zawodach. Od wielu lat na terenie naszej gminy, pod skrzydłem Klubu Kyokushin...

Designed by Joomla! Szablony
Aktualny PageRank strony zdzieszowice.co dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO